IKAP IIÚSPĚCHY

OHLÉDNUTÍ ZA 3 KONFERENCEMI

V uplynulých dvou letech škola vytvořila novou tradici – pořádání vědeckých konferencí pro všechny milovníky techniky. První tři konference se podařilo zorganizovat díky projektu IKAP II a díky ohromnému nadšení řady zaměstnanců školy, ale i jejich žáků. Pojďme si společně tyto konference připomenout.

Já, robot

První konference „Já, robot“ pod záštitou starosty města Kolín pana Michaela Kašpara se uskutečnila 9. února 2022 v prostorách CEROP Kolín.

V historickém sále se například návštěvníkům představily firmy ControlTech, vysoké a střední školy ČVUT, Univerzita obrany Brno, VOŠ, SPŠ A JŠ Kutná Hora, ale i státní složky jako je Policie ČR. Všechny jmenované instituce se bez robotů a digitálních technologií neobejdou.

Ve školicí místnosti celý den probíhaly prezentace žáků základních škol, kteří se zapojili do soutěže o nejoriginálnějšího robota. Obdiv všech porotců, a nejen jich, vzbudily animované filmy dětí z 5. ZŠ Mnichovická. Jedinečné roboty mimo soutěž zaslalo i několik mateřských škol z Kolínska.

Konferenci mohli v přímém přenosu sledovat spolužáci všech soutěžících, ale i jejich rodiči a další zájemci.

Následně, v průběhu měsíce března, byly jedinečné výtvory všech soutěžících k vidění v OC Futurum Kolín na výstavě pod názvem Haló, tady roboti!.

Já, konstruktér

Druhá konference „Já, konstruktér“ pod záštitou 1. místostarostky paní Ivety Mikšíkové proběhla 23. června 2022 v Městském společenském domě Kolín a na Karlově náměstí v Kolíně.

I tentokrát na účastníky čekal bohatý program v podobě vystavujících škol – Technická univerzita Ostrava, SOU Čáslav, vzdělávacích institucí Veselá věda, Vzdělávání pro budoucnost, z. s. a regionálních firem – HpH sailplanes, AERO Vodochody AEROSPACE a.s., MujSolidWorks.cz, SolidVision.

Interaktivnost a zábava byly společným rysem všech aktivit, které konferenci provázely. Návštěvníci si mohli vyzkoušet snímání otisků prstů nebo virtuální realitu. Svoji manuální zručnost si ověřili v dílničce naší školy, kde si mohli vyrobit dřevěný model formule. Na náměstí pozornost kolemjdoucích poutal model větroně Shark a vůz „lovců bouřek„.

Přímý přenos z konference nemohl chybět.

Hlavní náplní této konference byla soutěž žáků základních škol, kteří měli za úkol navrhnout a vyrobit prototypy dopravního prostředku budoucnosti. I tentokrát se soutěžilo ve dvou věkových kategoriích, a to žáci prvního a druhého stupně základních škol. V průběhu konference pak soutěžící formou prezentace představili své jedinečné modely.

Já, strojař

Třetí konference „Já, strojař“ pod záštitou ředitele Vzdělávacího institutu Středočeského kraje pana Martina Borského proběhla 9. února 2023 v Městském společenském domě Kolín.

Chvílemi kulturní dům praskal ve švech, neboť tentokrát se soutěžilo ve třech kategoriích. Porotě postupně představili své modely žáci prvního a druhého stupně a nově i žáci středních škol. Úkol pro soutěžící nebyl vůbec jednoduchý, neboť měli při příležitosti 150 let školy vymyslet a vyrobit model zařízení, které by usnadnilo život lidem žijícím v roce 1872, tedy v roce založení naší školy.

Rozhodování poroty rovněž nebylo snadné, výrobky žáků všech věkových kategorií byly nápadité, dotažené často do nejmenších detailů. Již tradičně na stupních vítězů stanuly děti z 5. ZŠ Kolín Mnichovická. Úspěch se svým automatickým louskáčkem na ořechy sklidili i žáci ZŠ Cerhenice. Potěšila nás u účast dalších základních škol například ZŠ a MŠ Starý Kolín, 3.ZŠ Kolín, 4. ZŠ Kolín, které přišly na konferenci soutěžit, ale i načerpat inspiraci a něco zajímavého si vyzkoušet.

A že návštěvníci měli z čeho vybírat. Pozornost všech přítomných přitáhly hned tři vysoké školy. Tým Chicken Wings CTU z ČVUT se svým modelem letadla, tým CULS Prague Formula Racing z ČZU se svým monopostem Formule Student a zástupci Fakulty strojní TUL se svými pavoučími nanovlákny. Milovníci chemie si přišli na své o stánku Střední průmyslové školy chemické Pardubice. Ošizeni o zábavu nezůstali ani milovníci fyziky, pro které měla připravenu celou řadu úžasných pokusů nadšená propagátorka fyziky, paní Jana Šestáková – Žiju fyzikou. A v neposlední řadě pozornosti návštěvníků neuniklo ani Mobilní planetárium, se kterým jste se mohli vydat na cestu vesmírem, ale ponořit i do hlubin oceánů.

Zajímavé ceny i unikátní poháry navržené žáky naší školy a následně vyrobené pomocí 3D tisku byly předány vítězům. Tři vědecké konference jsou již minulostí a my již plánujeme konferenci další, která přinese další zajímavou soutěž, ale i spoustu zábavy, poučení a rozzáří oči každého malého i velkého badatele a vynálezce.

To ještě není vše! Výstava v OC Futurum Kolín je tady!

Posledním ohlédnutím za konferencemi bude výstava soutěžních výrobků vytvořených dětmi v rámci soutěže třetí konference „Já, strojař“. Výstavu můžete zhlédnout od 6. března 2023 v OC Futurum Kolín. Určitě si ji nenechte ujít!