AKCEÚSPĚCHY

1. NOC OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Dne 10. února 2023 jsme si pro všechny zvídavé a hravé zájemce připravili neobvyklou prohlídku školy v podobě noci otevřených dveří.

Start nevšedních prohlídek školy byl v 18:00 hodin. Návštěvníci si mohli zvolit klasickou prohlídku školy v doprovodu učitelů školy. Společně si prošli dílny praktického vyučování a odborného výcviku, nahlédli do odborných učeben, prolistovali si učebnice technické angličtiny nebo si mohli popovídat se svými průvodci, ale i žáky školy, o věcech, které se týkají studia na škole a které je zajímají.

Dobrodružnější povahy pak volily prohlídku školy formou únikové hry. Cestou plnili úkoly, sbírali části skládačky, ale na jednotlivých stanovištích se dozvěděli i vše potřebné o možnostech studia na škole. V závěru náročné trasy na ty nejodvážnější čekala stezka odvahy. Všichni nebojsové a zvídaví odvážlivci byli odměněni sladkostí na rychlé zotavení nervů.

Cestou se všichni naši hosté mohli potkat s historickými osobnostmi z konce 19. století. Tyto osobnosti návštěvníkům přiblížily svůj, často velmi dramatický život. Na návštěvnících pak bylo uhádnutí jména dané osobnosti. Ptáte se, jak se strojařinou souvisí historické osobnosti? Odpověď je jednoduchá. Škola v letošním školním roce slaví úžasné kulatiny – 150 let od svého založení.

Toto výročí jsme již připomněli na vědecké konferenci „Já, strojař“, jejímž čestným hostem bylo Císařské a královské Veličenstvo Alžběta Amálie Evženie Bavorská, známá jako Sisi v doprovodu dobrého vojáka Josefa Švejka. Císařovna a Josef Švejk nemohli chybět ani na noci otevřených dveří. Doprovod byl tentokrát početnější. Zavítal k nám vynálezce František Křižík, přezdívaný český Edison, a JUDr. Alois Rašín. Za dokonalé ztvárnění postav je třeba poděkovat skupině historického šermu Páni z Kolína.

Těší nás, že cestu do školy našli i naši bývalí absolventi, nejstaršímu z nich bylo úctyhodných 94 let! Všichni si s chutí zavzpomínali na svá studentská léta. Jejich historky z dob studií pobavily všechny přítomné. Zároveň se mnohdy nestačili divit, kam se technologie ve strojírenství posunuly. Již to nejsou hodiny strávené u rýsovacího prkna, ani složité výpočty, ale i ve strojírenství hraje prim výpočetní technika, automatizace a robotizace. Ale z druhé strany nikdo z nich, ani našich současných žáků, by si nenechal sebrat kreativní a jedinečnou práci v kovárně.

První noc otevřených dveří je za námi, zbyly krásné vzpomínky. Již nyní může slíbit všem, kteří k nám nestihli zavítat, že to nebyla poslední noc otevřených dveří. Naopak další úžasná a jedinečná setkání tohoto typu budou následovat!