AKCEIKAP IISOUTĚŽE

VÍCEBOJE ZÁKLADNÍCH ŠKOL

Víceboj je soutěž, na kterou se předem nemůžete připravit. Víte, že na vás čeká několik disciplín. Zadání úkolů se ale dozvíte až chvíli před jeho plněním. V soutěži hraje hlavní roli týmová spolupráce, rychlé rozhodování, rozdělování úkolů a v neposlední řadě různé dovednosti. Soutěžní týmy si otestovaly logické myšlení, práci podle návodem i navigační a komunikační dovednosti.

Na soutěžní týmy čekalo několik stanovišť, na kterých si soutěžící otestovali jak své znalosti, tak i dovednosti. Jednotlivé úkoly musely týmy zvládnout splnit v časovém limitu. O vítězi nerozhodovaly pouze nasbírané body, ale často rozhodovala rychlost a kvalita zpracování úkolu.

Do finále se mohlo probojovat pouze 6 nejlepších týmů. Souboj o postupující místa byl velmi vyrovnaný. Všechny děti si zaslouží velkou pochvalu za svoji bojovnost a odvahu jít do soutěže, u které do poslední chvíle nevěděly, co je čeká. Soutěžící se museli například vypořádat s překážkovou dráhou, museli zkrotit robota. Číhaly na ně vědomostní úkoly, které byly schované v disciplínách, které se na první pohled zdály být sportovní.

Ve finále Víceboje se nakonec utkalo celkem 6 postupujících týmů. Finalisté bojovali nejen o poháry, ale i o atraktivní ceny. Čekaly na ně záludnější úkoly, změřené více na techniku a strojařinu.

Pro žáky základních škol jsme v letošním roce zorganizovali hned několik vícebojových klání. Celkem se jich zúčastnilo 14 základních škol a přes 120 žáků. Soutěžící na jaře i na podzim předvedli neskutečné výkony, na které mohou být právem pyšní nejen oni, ale i jejich doprovázející učitelé, kteří své týmy vydatně povzbuzovali a do poslední chvíle jim drželi všechny palce.

Veliké díky patří organizátorům a studentům, kteří se na přípravě a organizaci vícebojů podíleli. Vřelé poděkování patří i projektu IKAP II, bez kterého by bylo velice obtížné takovou úspěšnou akci zorganizovat. Věříme, že i nadále se budeme setkávat na dalších ročnících vícebojů a budeme se společně radovat ze skvělých výkonů soutěžících.

Výsledky byly vyhlášeny, poháry a ceny předány a my už nyní připravujeme další inspirativní setkání spojené se zajímavou soutěží. Těšíme se na viděnou na vědecké konferenci „JÁ, STROJAŘ“ 9.2.2023.