NezařazenéSOUTĚŽEÚSPĚCHY

STROJAŘI SPISOVATELÉ

Strojaři spisovatelé? Myslíte, že to je nemožné? Omyl! Studenti 2.A a 3.A se ctí zvedli hozenou rukavici Městské knihovny v Kolíně a zapojili se do 17. ročníku literární soutěže Macharovo pero. Jejich úkolem bylo napsat Výsledek jejich snažení je ohromující, ve 3. kategorii učilišť, středních a vysokých škol obsadil Michal Nedvěd 2. místo a Michael Pokorný 3. místo.

Zadání pro letošní ročník Macharova pera bylo pro naši kategorii vytvoření literárního díla s tématem „Jeden den prožitý s Macharem v jeho době.“ Po počátečních rozpacích a hledání způsobu, jak si poradit s touto pro strojaře dosti neobvyklou výzvou, se žáci proměnili v opravdové spisovatele. Jejich fantazie pracovala na plné obrátky. Vznikla velice rozmanitá dílka, ze kterých by měl radost určitě i samotný pan Machar. Všichni strojaři spisovatelé pečlivě nastudovali život kolínského rodáka, politika a spisovatele Josefa Svatopluka Machara. Někteří se dokonce pustili do četby jeho díla a následně se vydali za panem spisovatelem do jeho doby. aby společně strávili jeden den naplněný dobrodružstvím, ale často i poznáním.

Studenti naší školy do literární soutěže zaslali celkem 13 literárních pokusů. Při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže práci všech strojařů spisovatelů ocenila porotkyně, režisérka a divadelní dramaturgyně Dana Serbusová. Paní poradkyně byla udivena počtem zdařilých prací, které napsali studenti naší školy a studenti kolínské stavebky, zatímco žáci Gymnázia Kolín zaslali pouhé 2 práce. Technici tak zcela vyvrátili názor, že strojaři patří ke strojům a k rýsovacímu prknu.

Slavnostní vyhlášení vítězů 17. ročníku Macharova pera proběhlo ve středu 14. prosince 2022 ve výstavním sále Městské knihovny v Kolíně. Průvodkyní slavnostního podvečera byla spisovatelka a nápověda v pražském Činoherním klubu, paní Irena Fuksová, která přečetla i ukázky z jednotlivých literárních dílek. Předávání cen a diplomů se ujal starosta města Kolín, pan Michaela Kašpar, který převzal záštitu nad soutěží. Zvláštní ocenění rozdali začínajícím spisovatelům i další členové poroty – ředitel Městského společenského domu v Kolíně a novinář, pan Zdeněk Hejduk, ředitelka knihovny, paní Libuše Vodičková a svou cenu předala i předsedkyně poroty, paní Irena Fuksová.

Všem vítězům blahopřejeme. Těšíme se na další výzvu, protože teď už víme, že i ve strojařích se ukrývá umělecká duše, která je plná fantazie. Kdo ví, třeba se na průmyslovce rodí nový Lewis Carroll?

Výsledková listina Macharova pera 2022

Kategorie 1. stupeň ZŠ

1. Bašistová Linda, 2. Straka Tomáš, 3. Sýkorová Johana, čestné uznání David Škarka – všichni ZŠ Mnichovická

Kategorie 2. stupeň ZŠ