IKAP IISOUTĚŽEÚSPĚCHY

JSME 3. V REPUBLICE

Jsme 3. v republice! Přesněji tým Alfa ze 3. A ve složení Lukáš Nouzák, Lukáš Jirovský, Tomáš Doubrava, Jakub Vlasák a Martin Kubíček pod vedením třídního učitele Františka Pražáka vybojoval v pátek 25. listopadu skvělé 3. místo v 3D tisku.

Kluci se s chutí zapojili do soutěže o nejlepší technický model výukového prostředku zhotovený 3D tiskem, kterou zorganizovala Technická univerzita v Liberci pod záštitou děkana Fakulty strojní TUL docenta Jaromíra Moravce.

Volba soutěžního modelu byla jednoduchá. Tým se jednomyslně shodl na výrobě hřídele a dalších komponentů s ní spjatých – ozubeného kola, pojistných kroužků – segrovek, šroubů s maticemi a pérovými podložkami, nábojem, čepovým spojem nebo řetězovým kolem. Pomyslnou třešničkou na dortu byla ložiska – kuličkové a jehličkové. Soutěžící chtěli svým modelem ulehčit mladším spolužákům výuku technického kreslení.

Před samotným 3D tiskem vznikala potřebná výkresová dokumentace. Modelování probíhala v programu SolidWorks. Návrh byl následně přenesen pomocí PrusaSlideru k samotnému 3D tisku. Konečný 3D tisk proběhl v naší farmě 3D tiskáren, které jsme nakoupili v rámci realizace projektu IKAP II.

Kluci projevili při výrobě modelu velkou trpělivost. Své návrhy neustále upravovali a zdokonalovali. Prokázali, že jsou skvělý tým, který se technicky a odborně posunul o velký kus kupředu, což je možná největší vítězství v celé soutěži. I když konečné 3. místo v republice je rozhodně velkým úspěchem. Jsme na úspěch našich žáků hrdí a klukům blahopřejeme. Naše srdečné blahopřání míří i na Gymnázium Dačice, které obsadilo 2. místo, a na Gymnázium Mnichovo Hradiště, které vyhrálo.