IKAP II

DEN PLNÝ INSPIRACE

Den plný inspirace v oblasti gramotností jsme prožili díky Konferenci ke gramotnostem, který dne 5. května 2022 uspořádal hlavní realizační tým projektu IKAP II Středočeského kraje.

Dozvěděli jsme se, co udělat pro to, aby čtení knížek bylo pro žáky všech věkových kategorií zábavou a hrou. „Mluvíme v bublinách“ je nápad čtení knih a následných čtenářských besed formou komiksů, který vznikl ve spolupráci spisovatelky Kláry Smolíkové a Lindy Richterové ze Vzdělávacího institutu Středočeského kraje VISK.

Ke čtenářské gramotnosti patří nejen čtenářské dílny, ale i psaní časopisů. Své zkušenosti s psaním takového časopisu představila zástupkyně Gymnázia Hostivice. Studenti tohoto gymnázia vydávají školní časopis GéHáčko.

Přesvědčili jsme se, že výuka jazyků pomocí vtipných a chytrých her ze společnosti Contexta, vtáhne do výuky každého bez rozdílu věku. K výuce cizích jazyků patří nejen vhodné výukové pomůcky, ale zejména motivující a příjemné prostředí, které nejen pro své žáky vytvořila SOŠ stavební a SOU stavební Kolín.

Výuka odborných předmětů v angličtině se stává realitou na VOŠ a SZeŠ Benešov.

Matematika s trochou fantazie se dá podle vzoru Střední průmyslové školy Emila Kolbena v Rakovníku rovněž zvládnout s úsměvem a dobrými výsledky.

Svůj dlouhodobý populární projekt Laborky.cz přestavili zástupci Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

Pan ředitel Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Čáslavi představil projekt využití tabletů ve výuce a jedinečný projekt Digi školka.

My jsme ze své kuchařky představili projekt 4AllGenerations, recept na to, jak ze školy udělat komunitní centrum, kde se mohou scházet vnoučata s prarodiči a předávat si zde své znalosti a zkušenosti.

Následovala neformální diskuse všech přihlášených účastníků, při které jsme si vyměnili řadu cenných postřehů, doporučení a poznatků, zakončená zábavným kvízem, ve kterém na vítěze čekaly zajímavé ceny, např. interaktivní hra pro výuku cizích jazyků ENwiser.

Pomyslnou třešničkou na dortu tohoto dne nabitého novinkami ze světa gramotností byly vzdělávací workshopy, které měly zacíleno na trénink paměti a zdokonalování se v oblasti rétoriky.

Den plný inspirace splnil naše očekávání na 100 %. Děkujeme za možnost sdílení dobré praxe a těšíme se na další setkání.