AKCEIKAP II

MAKERSPACE

Náš Makerspace vznikl jako kreativní prostor pro kutily všech věkových kategoriích i pohlaví. Jedná se o otevřenou dílnu, která byla již delší dobu naším snem, ale realizovat se nám ji povedlo díky projektu IKAP II.

Makerspace je dílna otevřená pro členy spolku Kolínští strojaři, z-s., ale i pro širokou veřejnost. Jedná se o místo, kde si každý kutil, žák, rodič, prarodič může vyrobit cokoliv, co co si vymyslí. Samozřejmě je ve své tvůrčí činnosti limitován vybavením našich dílen, ale k dispozici mu jsou prostory našich dílen praktické výuky i odborného výcviku vybavené moderní technikou, ale i konvenčními stroji. S chutí se tak může pustit do práce na 3D tiskárnách, laseru, CNC, vrtačkách, soustruhu, frézce nebo si něco zajímavého ukout v kovářské výhni. Průvodci a pomocníky mu budou učitelé odborného výcviku a odborní lektoři.

Makerspace jsme slavnostně otevřeli v prosinci roku 2021. Naše komunitní dílna se stala nedílnou součástí života školy. Pomohla nám se přiblížit veřejnosti a výrazně přispěla k popularizaci technického vzdělávání.

Našim cílem bylo zlidštit technické vzdělávání, navázat na tradici českého kutilství, ale i vytvořit různorodou komunitu nadšenců všech věkových kategorií, kteří budou sdílet své zkušenosti. Dnes již můžeme s jistotou říct, že se nám mnohé podařilo. V dílnách staří učí vnuky a vnučky precizní práci, prozrazují jim své fígle a mladí naopak seznamují své rodiče a prarodiče s technologiemi 21. století.

Díky činnosti Makerspace se nám podařilo do školy přilákat i odvážné dívky a dámy. Ty měly možnost zjistit, že strojařina již dávno není špinavá a nudná práce, ale je to kreativní, mnohdy umělecká, činnost, jejímiž produkty mohou být úžasné předměty, které nikde nekoupíte a navíc se můžete pyšnit i tím, že jste jejich tvůrcem.

Naše setkání se rovněž odehrávají i v předvánoční a předvelikonoční době, kdy se rádi na chvilku zastavíme a vyrobíme si něco zajímavého. Pořádáme i sekání dam, které mají zájem o moderní technologie. Nezapomínáme však ani na pány, kterým dáváme prostor na vytvoření vlastnoručně vyrobených dárků.