AKCE

ŠVÝCARSKO 2024

O jarních prázdninách se skupina 45 žáků vydala na další misi, tentokrát směr Švýcarsko. Exkurze byla zaměřena na poznávání kultury a historie této alpské země, nechyběla zastávka v CERNu a samozřejmě jsme si nemohli nechat ujít největší motoristický svátek na starém kontinentu – ženevský autosalon.

První zastávkou byl CERN, Evropská organizace pro jaderný výzkum, která se nachází na hranicích mezi Švýcarskem a Francií. Žáci měli možnost navštívit prohlídkové centrum, kde se dozvěděli o historii a současnosti CERNu, jeho významu pro vědu a společnost. Nechyběly informace o největším a nejsložitějším experimentu na světě – Velkém hadronovém urychlovači (LHC). Výletníci viděli některé z detektorů částic, které jsou součástí LHC, a mohli si vyzkoušet interaktivní exponáty a simulátory.

Z návštěvy CERNu, který je považován za kolébku internetu, a kde byl objeven Higgsův boson, základní stavební kámen hmoty, byli žáci nadšeni. Zajímavou informací pro všechny zúčastněné byl fakt, že i CERN může být místem jejich budoucího zaměstnání.

Druhý den exkurze byl věnován návštěvě Mezinárodního autosalonu v Ženevě, jedné z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších automobilových výstav na světě. Žáci měli příležitost obdivovat nejnovější modely, koncepty a technologie z oblasti automobilového průmyslu. Mezi nejzajímavější expozice patřily například elektrická a hybridní vozidla, autonomní a inteligentní systémy, luxusní a sportovní vozy, nebo speciální úpravy a doplňky.

Žáci byli fascinováni rozmanitostí a inovativností automobilového světa, někteří si dokonce mohli vyzkoušet některá z vystavených vozidel.

Volné chvíle věnovali žáci prohlídce Ženevy. Prošli si historické centrum Ženevy, obdivovali slavnou fontánu Jet d’Eau, symbol města, která stříká vodu do výšky 140 metrů. Navštívili katedrálu svatého Petra, kde působil reformátor Jan Kalvín.

Poslední zastávkou exkurze byl Bern, hlavní město Švýcarska a jedno z nejkrásnějších měst v zemi. Prohlídka města začala procházkou Starým městem, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a které se pyšní středověkou architekturou, fontánami a hodinovou věží Zytglogge. Pokračovala návštěvou bernského spolkového paláce, sídla švýcarského parlamentu, Spolkového nejvyššího soudu a Švýcarské národní banky. Symbolem města je medvěd, takže naše putování jsme ukončili v medvědím parku.

Žáci i učitelé si užili poznávání historie a kultury Švýcarska, byli okouzleni jeho krásou, rozmanitostí a bohatstvím. Někteří ochutnali typické švýcarské speciality, jako jsou sýry, čokoláda, nebo fondue. Všichni se vrátili plní zážitků a inspirace.